سامانه هوشمند مدارس چیست؟

سامانه هوشمند مدارس

 

مقدمه

خانواده، نخستین نهاد اجتماعی است که تأمین کننده ی نیازهای روانی و جسمانی افراد است. کودک از همان ابتدای شیرخوارگی از محیط خانواده متأثر می شود و در بزرگسالی نیز این تأثیر پیچیدگی خاص خود را پیدا می کند. خانواده در رشد شخصیت فرزندان، تحکیم ارتباط میان اعضای خود و اعتلای فرهنگ جامعه نقش و اهمیت بسزایی دارد.

بسیاری از والدین علاقه مندند در خصوص یادگیری و عواملی که یادگیری را ممکن و یا میزان آن را افزایش می دهد مطالبی بدانند. حتی دانش آموزان مایلند بدانند که چگونه و تحت چه شرایطی یادگیری بهتر صورت می گیرد و آنان چگونه می توانند از زمانی که در اختیار آن هاست، به مطلوب ترین صورت برای یادگیری بیشتر در زمینه ی مورد علاقه ی خود استفاده کنند.

خانه و مدرسه در انجام وظایف تربیتی مکمل یکدیگرند. خانه مدرسه ی اول فرزند و مدرسه، خانه دوم اوست و اگر این دو نهاد روش ها و برنامه های هماهنگ نداشته باشند، در روند رشد کودک اختلال به وجود می‌آید. دو نهاد خانه و مدرسه نقش اساسی در تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان دارند.

والدین وظیفه دارند به طور مرتب با مدرسه ارتباط داشته باشند و با کسب اطلاعات کافی از وضع درس و اخلاقی دانش آموزان تصمیم معقولی برای مشارکت در تربیت اتخاذ کنند.

اهمیت و ضرورت طرح

باتوجه به اینکه دشمنان کشور عزیزمان درصدد هستند که خانواده (اجتماع کوچک بشری) را از هم بپاشند و با توجه به پیشرفت روز افزون علم فناوری اطلاعات و گسترش فضای مجازی که همه افراد جامعه را درگیر خود ساخته، به این فکر افتادیم که بتوانیم سیستمی را طراحی و تولید کنیم که هم استفاده دانش آموزان و اولیا از فضای مجازی را هدفمند و هم ارتباط اولیا ، دانش آموز و مدرسه که سه رکن اصلی سیستم آموزش و پرورش را تشکیل می دهند پیوند مضاعف بخشیم.

امروزه بخاطر مشغله فراوان والدین، این رابطه بسیار ضعیف شده و گاهی اوقات مشاهده شده در سال تحصیلی حتی یکبار اولیای دانش آموز اطلاعی از وضعیت فرزند خود نگرفته و این باعث افت تحصیلی و اخلاقی دانش آموز گردیده است.

همین امر باعث شد تا بر آن شویم سیستمی را طراحی و پیاده سازی کنیم تا این رابطه ضعیف که ناشی از مشغله فراوان آنان است را ترمیم کنیم و در نتیجه این بهبود، وضعیت درسی و اخلاقی دانش آموزان به سمت رشد سوق یابد.

سامانه هوشمند لوح سیاه

این سامانه علاوه بر اینکه در نظر دارد ارتباط لحظه ای اولیا و مدرسه و معلم را برقرار نماید، تصمیم دارد تا با کمک معلمین خلاق به تولید محتوای آموزشی، پرورشی نیز بپردازد. دانش آموزان خصوصاً در مقطع ابتدایی می بایست آموزشهایی نظیر چگونگی نه گفتن، نحوه رفتار با همکلاسی ها و سایرین، خجالتی نبودن و شهامت، نحوه صحبت کردن در جمع و آموزشهای تربیتی لازم را ببینند. ولی با توجه به حجم زیاد دانش آموزان در کلاس درس و گاهاً عدم اطلاع معلمین از این موارد این مقوله ابتر مانده و معلمین عزیز قادر به آموزش این مسائل بنیادین به دانش آموزان نیستند.

این مقوله می تواند با تولید محتوای آموزشی توسط معلمین خلاق و افراد با تجربه این امر صورت گیرد و این خلأ آموزشی – پرورشی نیز پر شود. مسائل بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که توسط سامانه هوشمند مدارس قابل حل خواهد بود.

امکانات سامانه لوح سیاه

از امکانات اولیه این سامانه می توان امکان حضور و غیاب لحظه ای دانش آموزان و اطلاع والدین آنها از حضور یا عدم حضور دانش آموز را نام برد که در روش سنتی این کار بصورت دستی صورت می گیرد و در سریعتر زمان حداقل ۱ ساعت زمان خواهد برد تا اولیای دانش آموز از وضعیت فرزندش مطلع گردد که این امر می تواند عواقب بسیار سنگینی را در پی داشته باشد.

از دیگر امکانات این سامانه ثبت نمرات دانش آموزان است که اولیای دانش آموز می توانند بصورت لحظه ای آن را مشاهده کنند. همچنین در گزارشاتی که در نظر گرفته شده رشد یا رکود وضعیت تحصیلی دانش آموز را رصد کرده و پیگیری نمایند.

همچنین با استفاده از امکان مشاهده تکالیف می توان لحظه ای رصد کرد که چه تکالیفی وجود دارد و تکالیف قبلی انجام شده یا نه، درست بودن یا نبودن تکالیف انجام شده را نیز بررسی نمود.

با امکان برگزاری آزمون آنلاین می توان، آزمونی که توسط معلم یا مدرسه در سامانه طراحی شده را برگزار نمود و بصورت لحظه ای از نتایج آن آگاه شد. این امکان می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای پیک نوروزی که سالهاست بعنوان چالشی برای ایام نوروز مطرح است باشد.

این سامانه در سه پلتفرم وب سایت و اپلیکیشن اندروید و اپلیکیشن آیفون ارائه می شود تا همگان بتوانند از این سامانه بهره کافی را ببرند.

با توجه به اینکه این سامانه به صورت برخط (آنلاین) می باشد تمامی اطلاعات در سرورهایی با امنیت بالا ذخیره خواهد شد و در صورت نیاز برای مراجع ذیصلاح قابلیت بازبینی و کنترل و گزارشگیری را نیز دارد.

گسترش این سامانه نیاز به حمایت ارگان های ذیربط دارد تا هر چه بیشتر بتوانیم مقوله آموزش و پرورش کشور که ضامن رشد هر کشوری است را کنترل و توسعه دهیم.

حرف آخر

این سامانه هوشمند به همه این امکان را می دهد که بصورت آنلاین و هوشمند از وضعیت آموزش و پرورش فرزندانمان مطلع شویم و از طرفی به مراکز آموزشی مدرسه کمک می کند تا بجای اینکه خود مدرسه اولیا را از وضعیت دانش آموز با خبر کند اولیا بصورت پیشگیرانه با مدرسه همکاری داشته باشند تا افت تحصیلی و یا ترک تحصیل دانش آموزان به حداقل رسیده و به سمت رشد دانش آموز در تمام زمینه ها سوق یابد.

معرفی لوح سیاه

برای هوشمند کردن مدرسه خود از سایت زیر اقدام کنید:
http://lohesiah.ir

یک دیدگاه 1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *